Log in

View Full Version : Help on math!


flaca-
Jan 9, 2008, 07:29 PM
I need help on my math homework. Is like This If ten oranges cost $1.60 then how mush does 8 oranges cost?

N0help4u
Jan 9, 2008, 07:32 PM
divide the ten by the amount for the price of each and then subtract two from the $1.60

example:
10 apples for $1.00 =10 cents each
2 apples =20 cents each
8 apples for 10 cents each =80 cents
or $1.00 -20 cents =80 cents

carly365
Mar 19, 2008, 06:24 PM
I need help on my math homework. Is like This If ten oranges cost $1.60 then how mush does 8 oranges cost?
$1.28 because divide 10 into 1.60 and you get 16 which means that it costs 16 cents per orange so you times 8 times sixteen and that's what you get $1.28!!

carly365
Mar 19, 2008, 06:28 PM
divide the ten by the amount for the price of each and then subtract two from the $1.60

example:
10 apples for $1.00 =10 cents each
2 apples =20 cents each
8 apples for 10 cents each =80 cents https://www.askmehelpdesk.com/images/icons/icon13.gif
or $1.00 -20 cents =80 cents
:rolleyes: :rolleyes: :confused: you explained it a lot harder than it really is

omgitzmishh
Jun 5, 2008, 03:07 PM
Orignal: I need help on my math homework. Is like This If ten oranges cost $1.60 then how mush does 8 oranges cost?

Answer:
STEP 1
Divide 10 into 1.60 which should give you .16 (16 cents)

STEP 2
Multiply 8 by .16 and the anwer is 1.28 ($1.28)

And that's it..

chonhernz73
Jun 16, 2008, 09:17 AM
Give the number whose hundreds place value is one-third of the greatest one-digit number, the tens place is twice the hundreds place, the ones place is four times the digit in the hundreds place divided by 2, and the three digits in the thousands period is the product of the digits in the units period..

pam07
Jun 24, 2008, 07:46 PM
Your such a loser... you know why? Because your question is so easy it's for grade 1 only... joke... try to study harder... read a math book... or use a calculator... hahaha... for me... try to divide 1.60 into 10 to know how much is 1 orange then multiply it into 8... did you get your answer?

beautygirl20
Sep 10, 2008, 08:40 PM
540

drawerw
Sep 13, 2008, 04:38 PM
I need help on my math homework. Is like This If ten oranges cost $1.60 then how mush does 8 oranges cost?
You have to multiply $1.80 by 8 and then you will get $14.40. So, the 8 oranges cost $14.40.

N0help4u
Nov 30, 2008, 09:57 AM
$1.28 because divide 10 into 1.60 and you get 16 which means that it costs 16 cents per orange so you times 8 times sixteen and that's what you get $1.28!!!

Yeah because we are not suppose to do the homework or give the answer so I explained how to figure it out leaving it up to the OP to simplify it and come up with their own answer.

angel66647
Feb 5, 2009, 08:23 PM
12.80$ just go and multyply 1.60 X 10 then subtract 3.20 from it as 1.60 + 1.60 = 3.20 easy =D

kikidavis2005
Feb 16, 2009, 05:17 PM
The answer is one dollar and 26 cents

mosh kids
Mar 5, 2009, 07:59 PM
I need help on my math homework. Is like This If ten oranges cost $1.60 then how mush does 8 oranges cost?

1.60times 8 =32.80

Carytib
Mar 7, 2009, 08:09 AM
you multiply $1.60 x8 and get $12.80 as your answer